Легалізація трудових відносин та заробітної плати

         За нинішніх реалій громадяни часто погоджуються на будь-яку пропозицію роботи, зокрема і нелегальної, отримуючи зароблені кошти в «конверті».

         Але заробітна плата, яка виплачується в «конвертах» – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки, перш за все, для самого працівника, він виявляється повністю беззахисним перед роботодавцем, який, швидше за все, не укладе трудовий договір та не здійснюватиме відрахування з неофіційної заробітної плати, одже працівник не буде мати жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати та трудового стажу, а це, в свою чергу, позбавить працівника права на:

-         гарантований розмір заробітної плати;

-         соціальні гарантії, передбачені законодавством, зокрема на:

         -    відпустку, в т. ч. і на відпустку по вагітності та пологах;

         -    оплату тимчасової непрацездатності (лікарняного);

-         соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві і професійних  захворювань та  на випадок безробіття;

-         достроковий вихід на пенсію (якщо робота пов'язана з шкідливими умовами   праці);

-         гідне пенсійне забезпечення (нарахування та перерахування пенсії), яке  відповідає рівню його реальної зарплати.

         Крім того, працівник може бути звільнений у будь-який момент, без попередження та виплати обіцяної винагороди за працю.

          Працівник отримуючи заробітну плату в «конверті», позбавляє майбутнього себе, своїх батьків та дітей.  «Сіра» зарплата – це невідремонтовані дороги, недобудовані школи, це холодна  лікарня та неосвітлені вулиці міста і сіл.

          Використання найманої праці без належного оформлення трудових відносин та виплати заробітної плати в «конвертах» є порушенням чинного законодавства про працю та оплату праці.
        Через тіньовий ринок зайнятості держава втрачає мільйони гривень несплачених податків, а громадяни позбуваються соціального захисту.

          Саме тому надзвичайно важливим є завдання повернути втрачені ресурси в економіку держави, що дасть можливість збільшити доходи громадян та спрямувати більше коштів на розбудову громад.

         Шановні мешканці міста та району! Подбайте про достойне життя наших громад, батьків та дітей – вимагайте від роботодавців офіційного оформлення трудових відносин. Адже легалізація заробітної плати – це гідне забезпечення майбутнього кожного з нас та краще життя в районі, де ми проживаємо, вже сьогодні. 

 

 

Старший інспектор ГУ Державної служби

України з питань праці в Одеській області                                          І.Б.Сорокін