ПАСПОРТ ПРОГРАМИ

 

Розвитку туризму у Ренійському районі   на 2018-2020 роки

1. 

Ініціатор розробки Програми

Ренійська районна державна адміністрація

2. 

Розробник Програми

Відділ  культури, обласний центр національних культур, Ренійський регіональний центр туризму і краєзнавства, Відділ економічного розвитку і торгівлі Ренійської РДА

3. 

Відповідальний виконавець Програми

Відділ культури

4. 

Учасники Програми

 

Структурні підрозділи Ренійської райдерж-адміністрації, міська та сільські ради району.

 

5. 

Мета програми

 

Створення передумов і умов становлення туристичної галузі в Ренійському районі (в тому числі культурного, екологічного, екологічного, спортивно-оздоровчого та інших видів туризму).

6. 

Нормативно - правова основа розробки програми

 

Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», «Про туризм», рішення Одеської обласної ради від 26 грудня 2016 року № 285-VII «Про затвердження Програми розвитку туризму та курортів в Одеській області на 2017-2020рр»

7.

Терміни реалізації програми

 

2018-2020рр

8. 

Загальний обсяг фінансових ресурсів , необхідних для реалізації програми - всього , в тому числі ( за різними джерелами фінансування )

 Всього- 90,0 тис.грн.:в тому числі за рахунок районного бюджету– 30,0 тис. грн., міського бюджету 30,0 тис.грн,сільських бюджетів 30,0 тис.грн

9. 

Контроль за виконанням програми

 

Постійна комісія районної ради з питань  культури,туризму,освіти,молоді та спорту та постійна комісія з економічних питань  бюджету та банківської діяльності.

 

 

 

 

 

 

1.  СУТНІСТЬ ПРОБЛЕМИ ТА ОБГРУНТУВАННЯ НЕОБХІДНОСТІ ЇЇ РОЗВ'ЯЗАННЯ ПРОГРАМНИМ МЕТОДОМ

 

Програма розвитку туризму у Ренійському районі на 2018-2020 рр. (далі Програма) розроблена відповідно до Відповідно до статті 143 Конституції України, пунктом 16 частини 1 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до статті 8 Закону України «Про туризм», законом України «Про державне прогнозування та розроблення програм економічного  та соціального  розвитку України», «Про Державні цільові програми» та Розпорядження Кабінету Міністрів України від 06.08.2008 року № 1088-р «Про схвалення стратегії  розвитку туризму та курортів»; Проекту стратегії розвитку туризму та курортів України на 2017-2025 роки та стратегії розвитку Одеської області на період до 2020 року, рішення Одеської обласної ради від 26 грудня 2016 року № 285-VII «Про затвердження Програми розвитку туризму та курортів в Одеській області на 2017-2020рр».

 

Програма визначає основні напрямки та форми діяльності органів влади та місцевого самоврядування Ренійського району для подальшого становлення й ефективного функціонування туристичної галузі району, правового, організаційно-управлінського, економічного та інформаційного середовища, розвитку пріоритетних видів туризму.

Реалізація Програми має сприяти:

  1. у економічній сфері зростанню зайнятості і доходів працюючих громадян, збільшенню надходжень до бюджету району, розвитку малого і середнього бізнесу, поширенню ділової активності у інших галузях (транспорт і зв'язок, будівництво, торгівля, виробництво та ін.);
  2. у соціальній сфері вихованню патріотизму, культурного і духовного збагачення громадян, формуванню позитивного іміджу Ренійського району  як території із багатим і різноманітним природно-ресурсним потенціалом, визначними культурними та історичними пам’ятками, доброзичливим і гостинним народом;
  3. у охороні здоров’я населення - формуванню здорового способу життя, профілактиці захворювань та оздоровлення дітей і дорослих засобами різних видів туризму;
  4. у охороні навколишнього природного середовища - раціональному використанню природних рекреаційних ресурсів, збереженню здатності природних комплексів до самовідтворення, дотримання екологічної рівноваги;
  5. у культурній сфері - збереженню історико-культурної спадщини.

 

Туризм є однією з найважливіших сфер сучасної економіки України, який позитивно впливає на розвиток інших секторів економіки, включаючи готельне господарство, транспорт і комунікації, будівництво, роздрібну торгівлю, виробництво і торгівлю сувенірами.

Крім того, цей вид діяльності спрямований на задоволення потреб людей в ознайомленні з історією, культурою, звичаями, духовними і релігійними цінностями різних країн та їх народів.

Відповідно до Закону України «Про туризм» держава проголошує туризм одним з пріоритетних напрямів розвитку економіки та культури і створює умови для туристичної діяльності. Роль органів влади в цьому механізмі полягає у створенні сприятливих умов для діяльності в туристично- рекреаційній сфері. 

Рішенням обласної ради від 21 грудня 2015 року № 32-УП затверджена Стратегія економічного та соціального розвитку Одеської області до 2020 року. Однією із стратегічних цілей визначено раціональне використання рекреаційного та туристичного потенціалів регіону.

Місто Рені за географічним положенням розташований на стику трьох держав України, Молдови, Румунії та є першим містом який зустрічає громадян інших держав Європи . Місто  розташоване в сприятливому транспортному сполученні з найближчими країнами .

Особливість економіко-географічного розташування району,   сприятливі природно-кліматичні умови, різноманітні природні ресурси, наявність  при озерних піщаних пляжів, розвинута мережа водних, та автомобільних магістралей обумовлюють розвиток в районі сфери туризму і рекреації. У пониззі річки (Дунай,) і лиманів розташовані високо цінні й унікальні природні комплекси, водно-болотні угіддя, екосистеми, що формують високий біосферний потенціал району, який має національне і міжнародне глобальне значення.

               Ренійський  район займає територію площею 0,86 тис.кв.км. відстань до обласного центру 310км, до м.Ізмаїл 70 км проходить автошляхом М15 та Е87 до м. Болград 70 км, (  до м. Галаць -Румунія 7 км).

На території району розташований міжнародний автомобільний  пункт пропуску Рені-Джурджулешти

З крупних підприємств це Ренійський морський торгівельний порт , Адміністрація морських портів України, Ренійський Винзавод ,СЄЗ «Рені», будується паромна переправа Орлівка -Ісаккча». 

Ренійський район - єдиний район Одеської області, половина території якого зайнята водною гладдю озер Нижнього Дунаю. Це один з небагатьох регіонів країни, що володіє еколого-природним потенціалом.

                     У Ренійському районі розташоване найбільше озеро з прісною водою в Україні і одне з великих озер Європи - Ялпуг, розкинулися мальовничі Придунайські озера - Кагул, Картал,   перлина нашого краю - Кугурлуй; зосереджені пам'ятники природи, які вдало поєднуються з пам'ятниками історії і археології. Система озер Кугурлуй - Картал є одним з найцінніших водно-болотних угідь в дельті Дунаю та мають міжнародне значення. Озера Кугурлуй і Картал занесені в міжнародний список Рамсарської конвенції про охорону водно-болотних угідь з 1995 року.

Різноманітність ландшафтів дельти забезпечує багатство тваринного і рослинного світу. Тут зустрічаються близько 950 рослин, більше 2000 видів комах, 5 видів рептилій, 10 видів амфібій, близько 300 видів птахів, 42 види ссавців, 95 видів риб.

У регіоні дельти Дунаю живуть багато рідкісних та зникаючих видів тварин і рослин Європи, що знаходяться під охороною міжнародних конвенцій.

У  склад Ренійського району входять 7 сіл, та м Рені - адміністративний центр району.

Кожне село представляє культуру народів, збереження їх ремесел і є цікавим для ознайомлення

Національний склад жителів району дуже широкий - молдовани – 49,0%; українці – 17,7%; росіяни – 15,1%; болгари – 8,5%; гагаузи – 7,9%; інші – 1,8%

Національність історично була одним з основних чинників в процесі заснування сіл. В районі є село з переважаючим населенням болгарської національності (Нагірне),  село - з переважаючим населенням гагаузької національності (Котловина) та села де переважно населення молдавської національності.

Свої традиційні свята вони проводять дуже масштабно в рамках фестивалів та на ці фестивалі запрошуються гості з інших держав. На основі таких фестивалів за початкові міжнародні фестивалі  Української, Болгарської культури «Българи да си останем!», Гагаузької та Молдавської культур. Під час проведення таких фестивалів у місто та села приїжджають народні колективи з Болгарії, Румунії, Молдови, Турції, та колективи  з сусідніх районів . 

- В даний час туристична інфраструктура району складається:

        На території району є 4 готелі  та два кемпінгу,є місця під паркову авто. Загальна кількість спальних місць  на 110 осіб на добу, крім того є значний потенціал в приватному секторі житлової забудови для розміщення приїжджаючих;

                   В районі функціонують 36 об’єктів громадського харчування (кафе,бари,ресторани);

                    Місцевий ринок та багато магазинів які торгують продовольчими та промисловими товарами,а також  є  магазини які здійснюють торгівлю спортивними товарами та товарами для риболовлі та інші.

                   Дуже розвинутий ринок фінансових послуг, а саме банки,банкомати та термінали (Ощадбанк,Приватбанк,Укргазбанк, Експрессбанк,Авальбанк) 

               Автомобільні внутрішні районні та міжрайонні пасажирські перевезення забезпечують 3 великих авто перевізника, які здійснюють сполучення з м. Одеса, м. Ізмаїл,м. Болград з усіма селами району. 

 Одеська залізниця забезпечує внутрішнє районне  та міжнародне пасажирське сполучення;

 Потенційні об'єкти огляду в тому числі культові споруди, пам'ятки культурної спадщини,музей краєзнавства, галерея місцевих художників, «Еко  - Парк»  та об'єкти Рамсарских угідь  створюють передумови для розвитку такого виду туризму як тур вихідного дня,  рибальський туризм, зелений туризм,  сільський туризм, вело туризм ,екологічні стежки;

 

 У той же час туризм вимагає значних зусиль, спрямованих на просування і рекламу  території району.

Серед видів економічної діяльності туризм є у великій мірі ризикованим, він створює можливості для працевлаштування, але не в змозі повністю задовольнити потребу району в підвищенні рівня зайнятості трудових ресурсів і збільшує сезонну залежність рівня зайнятості населення.

     Необхідність обслуговування туристичного потоку обумовлює додаткове навантаження на комунальні служби, медичні установи, транспортну інфраструктуру та об'єкти громадського харчування та органи правопорядку

Таким чином, створення в середньо - і довгостроковій перспективі конкурентоспроможних туристичних продуктів і послуг можливо лише шляхом здійснення комплексних заходів щодо раціонального використання наявного туристичного потенціалу, розвитку матеріально-технічної бази та інформаційної підтримки туризму.

 

2. МЕТА ПРОГРАМИ

 

 

Метою Програми є: створення передумов і умов становлення туристичної галузі в Ренійському районі (в тому числі культурного, екологічного,  зеленого, спортивно-оздоровчого та інших видів туризму).

 

3. ОБГРУНТУВАННЯ ПРОПОНОВАНИХ ШЛЯХІВ ВИРІШЕННЯ ПРОБЛЕМИ, ОБСЯГІВ ТА ДЖЕРЕЛ ФІНАНСУВАННЯ, ТЕРМІНИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ

 

Процес формування галузі туризму як вагомого сектора економіки Ренійського району сьогодні не може бути здійснений виключно за рахунок використання ринкових механізмів без підтримки і координуючою участі з боку місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування, впровадження механізмів державно-приватного партнерства.

 

Фінансування заходів Програми здійснюється відповідно до законодавства України за рахунок коштів, виділених в установленому порядку з місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.

Орієнтовний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації програми складає – 90,0 тис. грн., в тому числі за рахунок коштів районного бюджету – 30,0 тис. грн., міського бюджету 30,0 тис.грн, сільських бюджетів – 30,0 тис.грн.

Програма складена на період 2018-2020 роки.

 

4.ПЕРЕЛІК ЗАВДАНЬ І ЗАХОДІВ ПРОГРАМИ  ТА

РЕЗУЛЬТАТИВНИХ ПОКАЗНИКІВ

 

Оцінка досягнення мети Програми буде здійснюватися за допомогою визначення ступеня і повноти вирішення поставлених в її рамках завдань.

Головними напрямками Програми є розвиток інфраструктури туризму та підтримка малих підприємців, що надають туристичні послуги, що створюють туристичні продукти, інформаційна підтримка туристичної галузі, формування професійного кадрового ресурсу для туристичної галузі, створення системи координації учасників туристичного ринку.

 

В результаті виконання заходів Програми будуть досягнуті наступні показники та індикатори:

 

- поліпшення технічного стану матеріальної бази туризму;

- створення об'єктів туристичних відвідувань;

- створення затребуваних туристичних продуктів і маршрутів;

- збільшення туристичного потоку;

- залучення  молоді, сільських жителів до надання туристичних послуг;

- поліпшення інформаційного забезпечення сфери туризму;

- збільшення інвестиційних вкладень в об'єкти туризму.

 

У той же час позитивні результати реалізації заходів Програми будуть фактором, що позитивно впливає на підвищення інвестиційної привабливості Ренійського району в цілому.

 

Ресурсне забезпечення

 

Програми розвитку туризму в Ренійському районі  на 2018-2020 роки                                                                                                                                         (тис. грн.)

Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання програми

Роки виконання програми

Всього витрат на виконання програми

2018 рік

2019 рік

2020 рік

Обсяг ресурсів, в тому числі:

30,0 

30,0

30,0

90,0

районний бюджет

10,0

10,0

10,0

30,0

Сільські бюджети

10,0

10,0

10,0

30,0

міський бюджет

10,0

10,0

10,0

30,0

 

 

Обсяги фінансових ресурсів, запланованих на реалізацію Програми, уточнюються при затвердженні бюджету на відповідний рік, а також коригуються в залежності від наявного фінансового ресурсу та вартості виконуваних робіт.

            Ефективність реалізації Програми буде оцінюватися шляхом визначення ступеня і повноти вирішення певних в її рамках завдань, а також досягнення результативних показників.   

 

5. НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ І ЗАХОДИ ПРОГРАМИ

 

Напрями діяльності та заходи щодо реалізації Програми представлені в додатку 1.

 

 

6. КООРДИНАЦІЯ І КОНТРОЛЬ ЗА ВИКОНАННЯМ ПРОГРАМИ

 

Відповідальний виконавець Програми - Ренійська районна державна адміністрація, яка здійснює поточне планування і розподіл реалізації заходів Програми між учасниками, а також координацію дій всіх учасників програми, при необхідності залучає до її реалізації установи, організації та підприємства всіх форм власності, громадські організації.

 

Ренійська районна державна адміністрація забезпечує включення інформації про стан виконання Програми раз в рік  до звіту про виконання Програми економічного і соціального розвитку Ренійського району.

Періодичний контроль за ходом виконання програми здійснює постійна комісія районної ради з питань  культури, туризму, освіти, молоді та спорту та постійна комісія з економічних питань  бюджету та банківської діяльності.

 

Додаток 1

 до Програми розвитку туризму у Ренійському районі

НАПРЯМКИ ДІЯЛЬНОСТІ І ЗАХОДИ

програми розвитку туризму у Ренійському районі на 2018-2020 роки

 

№ з/п

Напрямки діяльності 

Перелік заходів програми

Строк виконання заходів

Виконавці

термін виконання

Орієнтовні обсяги фінансування

(тис. грн.),    в тому числі:

2018р.

2019р.

2020р.

Всього

1

2

3

4

5

6

8

9

10

11

1.

Забезпечення оптимального середовища сталого розвитку туризму в районі

 Популяризація туристичного потенціалу району

2018р

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, краєзнавчий музей, місцеві ради

 

2018-2020 роки

 

 

 

 

2.

Виготовлення  та встановлення інформаційних знаків та щитів щодо розташування об’єктів культурної спадщини і пам’яток природи на території району, знаків, що вказують відстань до них та вказівників на іноземних мовах

Інформаційне забезпечення туристичної галузі

 

 

2018-2020рр.

Структурні підрозділи районної державної адміністрації, відділ культури і туризму райдержадміністрації, краєзнавчий музей

 

 

2018-2020 роки

 

 

1,0

 

 

 

1,0

 

 

 

1,0

 

 

3,0

3.

Замовлення та придбання поліграфічної продукції (альманахів, атласів, довідників, путівників, буклетів, флаєрів, картосхем), сувенірів, відео-рекламно-презентаційних матеріалів  про основні об’єкти туристичного показу та  екскурсійного відвідування територій

 

 

Популяризація та інформаційна підтримка туристичного потенціалу, формування позитивного іміджу району

2018-2020рр.

Структурні підрозділи районної державної адміністрації, відділ культури і туризму райдержадміністрації,відділ економічного розвитку і торгівлі, краєзнавчий музей

 

 

 

 

 

2018-2020 роки

 

 

 

 

 

1,0

 

 

 

 

 

 

1,0

 

 

 

 

 

 

1,0

 

 

 

 

 

3,0

4.

Організація виставок, семінарів, круглих столів та інших заходів з розвитку сільського зеленого туризму 

Заохочення власників особистого селянського господарства до створення власного туристичного бізнесу

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації,відділ економічного розвитку і торгівлі,відділ комунікації з громадськістю апарату райдержадміністрації, краєзнавчий музей, місцеві ради

 

 

2018-2020 роки

 

 

5,0

 

 

5,0

 

 

 

5,0

 

 

15,0

5.

Організація та проведення серед школярів районного конкурсу туристичних маршрутів «Туристичними стежками Ренійщини»

Популяризація туристичного потенціалу району

2018-2020рр.

Відділ освіти райдержадміністрації,відділ культури і туризму райдержадміністрації, краєзнавчий музей, відділ комунікації з громадськістю апарату райдержадміністрації

 

 

 

 

2018-2020роки

 

 

 

3,0

 

 

 

3,0

 

 

 

3,0

 

 

 

9,0

 

6.

Організація та проведення заходів до Міжнародного Дня Туризму

Популяризація туристичного потенціалу району

2018-2020рр.

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, краєзнавчий музей

 

2018-2020роки

 

10,0

 

10,0

 

10,0

 

30,0

7.

Організація та проведення  районного конкурсу інвестиційних проектів у галузі туризму

Збільшення обсягів інвестування, кількості робочих місць, надходжень до бюджетів усіх рівнів

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, краєзнавчий музей, відділ економічного розвитку і торгівлі

 

 

2018-2020 роки

 

 

1,0

 

 

 

1,0

 

 

 

1,0

 

 

3,0

8.

Забезпечення участі в обласних, регіональних, всеукраїнських  туристичних виставках, конференціях, семінарах

Просування районного туристичного продукту на обласному, загально державному та внутрішньому туристичному ринках

  

 

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, місцеві ради

 

 

2018-2020 роки

 

 

5,0

 

 

5,0

 

 

 

5,0

 

 

15,0

9.

Співпраця з краєзнавцями, громадськими організаціями та об’єднаннями, фондами, общинами та земляцтвами, краєзнавцями, які займаються  створенням туристичного продукту та популяризацією туристично-рекреаційного потенціалу району

Залучення громадськості  до проблем розвитку території

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації,відділ економічного розвитку і торгівлі,відділ комунікації з громадськістю апарату райдержадміністрації, краєзнавчий музей

 

 

 

 

 

10.

Розміщення в обласних та місцевих ЗМІ статей з популяризації внутрішнього туризму, історико-культурної спадщини, природно-рекреаційного потенціалу району та сприяння забезпеченню їх відповідними матеріалами

Інформаційна підтримка розвитку туризму району

 

 

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, краєзнавчий музей

 

 

2018-2020 роки

 

 

1,0

 

 

 

1,0

 

 

 

1,0

 

 

3,0

11.

Удосконалення роботи інформаційно-туристичного центру по наданню послуг населенню

Популяризація туристичного потенціалу району

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, місцеві ради

 

 

 

 

 

12.

Підтримка народних промислів, створення творчих майстерень.

Проведення виставок-ярмарків, семінарів за участі  майстрів народних ремесел

 

Популяризація творчості майстрів

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації,відділ економічного розвитку і торгівлі,відділ комунікації з громадськістю апарату райдержадміністрації, краєзнавчий музей, місцеві ради

 

 

 

 

3,0

 

 

 

3,0

 

 

 

3,0

 

 

 

9,0

 

13.

Перевірки діяльності суб’єктів господарювання, що надають послуги з короткотермінового проживання та послуги харчування, послуги пасажирських перевезень

Контроль за дотриманням вимог законодавства щодо захисту прав споживачів

2018-2020рр

ВП в Ренійському районі, районна санітарно-епідеміологічна станція, місцеві ради,відділ економічного розвитку і торгівлі

 

 

 

 

 

 

14.

Забезпечення безпеки туристів, надання усіх видів допомоги, відповідності санітарно-гігієнічним вимогам на туристичних об’єктах та турмаршрутах

 

 

Контроль за дотриманням вимог законодавства щодо захисту прав споживачів

2018-2020рр

Районна санітарно-епідеміологічна станція, відділ культури і туризму райдержадміністрації,Місцеві ради, ЦРЛ,ЦПМСД

 

 

 

 

 

 

15.

Визначення та облаштування місць стоянок автотранспорту, санітарних місць

-

2018-2020рр

Місцеві ради

 

 

 

 

 

16.

Здійснення заходів з впорядкування територій рекреаційного призначення, туристичних маршрутів, туристичних об’єктів, берегів водойм

 

 

-

2018-2020рр

Місцеві ради

 

 

 

 

 

17.

Постійне оновлення і доповнення інформації про туристичний потенціал району в мережі Інтернет

Інформаційна підтримка розвитку туризму району

2018-2020рр

Відділ культури і туризму райдержадміністрації, відділ комунікації з громадськістю апарату райдержадміністрації

 

 

 

 

 

Усього за програмою,

у тому числі:

Всього, в т.ч.:

30

30

30

90,0

 районний

10,0

10,0

10,0

30,0

сільські бюджети, у тому числі

10,0

10,0

10,0

30,0

с.Долинське

1428,57

1428,57

1428,57

4285,71

с.Орлівка

1428,57

1428,57

1428,57

4285,71

с.Лиманське

1428,57

1428,57

1428,57

4285,71

с.Нагірне

1428,57

1428,57

1428,57

4285,71

с.Новосільське

1428,57

1428,57

1428,57

4285,71

с.Плавні

1428,57

1428,57

1428,57

4285,71

с.Котловина

1428,57

1428,57

1428,57

4285,71

 Міський бюджет

10,0

10,0

10,0

30,0