06.07.2018

Ліквідація спалахів захворювання африканської чуми свиней на території Ренійського району

 

6 липня 2018 року під головуванням першого заступника голови райдержадміністрації Самойлюк Ірини Миколівни, за участі в.о. начальника Ренійського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області Тєрєльник З.М., відбулось позачергове засідання ДНПК при Ренійській районній Державній Адміністрації про заходи щодо ліквідації спалахів захворювання африканської чуми свиней на території Ренійського району Одеської області. За результатами засідання були визначені заходи щодо недопущення поширення збудника АЧС у Ренійському районі, а саме:

- заборонити торгівлю на ринках живими свинями та продуктами з них, крім отриманих на забійних та переробних підприємствах, які мають експлуатаційний дозвіл, за наявності супровідних ветеринарних документів до стабілізації епізоотичної ситуації;

- прискорити проведення депопуляції диких свиней на території Ренійського району;

- організувати та здійснити подвірні обходи громадян, першочергово увагу звертати на ті населенні пункти які розташовані поблизу водоймищ (озера, річки);

- Забезпечити проведення дезінфекції, дезінсекції та дератизації у тваринницьких приміщеннях особистих підсобних господарствах, де утримувались (утримуються) свині в зоні поблизу водоймищ.

Також слід зауважити, що африканська чума свиней (АЧС) — контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно й характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що призводить до значних економічних збитків. Входить до переліку особливо небезпечних (карантинних) хвороб тварин та списку інфекційних та інвазійних хвороб тварин затвердженого МЕБ на 2016 рік. Але вірус африканської чуми свиней не становить небезпеки для людини.

 

Що необхідно знати пересічному громадянину про Африканську чуму свиней (АЧС) ?

  1. АЧС не становить небезпеки для людей.
  2. На АЧС хворіють лише дикі та свійські свині (всіх видів, порід та статево-вікових груп).
  3. Резервуаром Африканської чуми свиней в природі є дикі свині, від яких заражаються свійські (домашні свині).
  4. Основний шлях передачі збудника - це безпосередній контакт тварин між собою (хворої та здорової) та перенос збудника від хворої до здорової тварини через посередника, в ролі якого найчастіше виступає людина, що випадково забруднилась виділеннями хворої тварини та мала контакт зі здоровою, а також - предмети догляду, інвентар, взуття та одяг, транспортні засоби та корми, в тому числі й харчові відходи.
  5. Збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом і в першу чергу в харчових продуктах заражених вірусом АЧС (наприклад: в копченій шинці - до 5 місяців).
  6. Холод (заморожена свинина) - всього лиш консервує збудника (продукт залишається небезпечним для свиней після розморожування).
  7. Виявивши хвору тварину (не стандартна поведінка) чи труп свині в природному середовищі необхідно негайно сповістити про це лікаря ветеринарної медицини та вжити заходів, щодо унеможливлення контакту із виділеннями хворої тварини.