05.02.2015

Генеральний штаб ЗС України надав роз’яснення щодо окремих питань проведення четвертої хвилі часткової мобілізації

4 лютого, з метою перешкоджання спробам деструктивного інформаційного впливу на громадян, та зриву проведення мобілізації з боку антиукраїнських сил, Генеральний штаб Збройних Сил України надав роз’яснення з найгостріших питань, що виникають у суспільства.

Перший заступник начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних Сил України генерал-майор Володимир Талалай провів брифінг в Українському Кризовому Медіа Центрі щодо окремих питань проведення четвертої черги часткової мобілізації.

В Україні триває 4 хвиля часткової мобілізації. Вона проходить планово і у штатному режимі. На даний момент розіслано 95% повісток, 60% мобілізованих вже прибули на полігони для проходження навчань та тренувань, а кількість мобілізованих, направлених на медичну комісію навіть перевищила заплановані цифри. Це пов’язано з великою кількістю добровольців, які прагнуть захищати свою Батьківщину в лавах українських військових формувань. Тисячі людей приходять до військкоматів, не чекаючи повістки.

Щодо можливих обмежень пересування територією України та виїзду за кордон для військовозобов’язаних, про що було повідомлено 2 лютого, то такі заходи на даний момент не впроваджуються. В нинішніх умовах вони є надмірними та суперечать нормам Конституції. Водночас, запровадження озвучених пропозицій щодо обмежень свободи пересування цілком можливе – у разі оголошення воєнного стану. Наразі країна розраховує на високу громадянську відповідальність українських чоловіків. Але якщо у встановлений термін людина не з’явиться у військкоматі чи пункті збору, знаючи, що її викликали – буде відповідати перед законом.

 Нагадаємо, що Закон «Про правовий статус воєнного стану», ст.15, п. 13 дозволяє військовому командуванню: «Забороняти  призовникам і військовозобов'язаним змінювати місце проживання без відома військового командування». Але знову ж, йдеться не про пересування територією країни, а про зміну постійного місця проживання. Заява Генерального штабу від 2 лютого лише попередила про можливі обмеження, які можуть бути введені у випадку запровадження воєнного стану.

Проте навіть в теперішніх умовах Генеральний штаб та Міністерство оборони будуть відстежувати пересування тих осіб, які ухиляються від обов’язку захищати Батьківщину. За дезертирство та ухилення від мобілізації в Україні передбачена кримінальна відповідальність.